Czy moja firma ma szansę uzyskać dotację?
Na co przedsiębiorstwa mogą pozyskać dotacje z UE?
Pomoc można uzyskać w ramach programów ogólnopolskich i regionalnych. Każdy program ma określone cele. Najbardziej popularne dziedziny wsparcia, to: - inwestycje innowacyjne, - Badania i Rozwój - e-biznes, - szkolenia, - doradztwo - inwestycje ekologiczne - udział w targach i misjach gospodarczych i promocja eksportu, i inne. www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Ile trwa proces pozyskiwania dotacji?
Proces pozyskiwania dotacji można podzielić na kilka etapów: a) etap planowania projektu, b) etap oceny wniosku o dofinansowanie, c) etap realizacji i rozliczenia projektu, d) etap utrzymania trwałości projektu. Długość tych etapów zależy od wielu czynników, jednak najważniejsze z nich, to: skomplikowanie projektu, zasady oceny przez instytucję wdrażającą działanie, czasami również, od liczby złożonych wniosków o dofinansowanie.
Gdzie mogę uzyskać więcej informacji o funduszach unijnych?
Najbardziej ogólne informacje znajdują się na rządowym portalu: funduszeeuropejskie.gov.pl Bardziej dokładne informacje mogą Państwo znaleźć na stronach instytucji zajmujących się wdrażaniem poszczególnych działań. W regionach instytucjami wdrażającymi najwięcej działań są: 1. Urzędy Marszałkowskie 2. Wojewódzkie Urzędy Pracy Można też zaglądnąć na strony rządowe: 1. arimr.gov.pl - zajmuje się działaniami dla rolników i przedsiębiorców na terenach wiejskich 2. MEN - projekty edukacyjne 3. MSWiA - projekty dla urzędów 4. NFOŚiGW - projekty chroniące środowisko
Fundusze na inwestycje
Na czym polega kredyt technologiczny?
Instrument ten jest wdrażany w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o premię technologiczną (max 4 mln zł), która będzie przeznaczona na spłatę części kapitału kredytu technologicznego, udzielonego przez współpracujące banki komercyjne na realizacje inwestycji technologicznej. Premia ta, będzie udzielana za pośrednictwem Banku Gospodarki Krajowej, który pełni w tym działaniu funkcję Instytucji Wdrażającej.
Inne
Co to jest pomoc de minimis?
Jest to niewielkich rozmiarów wsparcie państwa udzielane przedsiębiorstwom, które nie narusza zasad konkurencji na rynku UE. Maksymalna wartość dofinansowania w ramach tej pomocy wynosi 200 tys. euro w okresie ostatnich 3 lat. Pomoc de minimis wywodzi się z zasady prawa rzymskiego "de minimis non curat lex" (łac. prawo nie troszczy się o drobiazgi).
Jaką mam gwarancję, że Sampraus dobrze przygotuje wniosek?
Żadna firma nie może dać gwarancji, że projekt uzyska dofinansowanie. Sampraus stara się na różne sposoby ograniczyć to ryzyko klienta: 1. Klienta ma bezpośredni wpływ na merytorczyną stronę wniosku. Przygotowując wniosek dla klienta zadajemy pytania zmuszające do znajdowania najlepszych rozwiązań. Pozwala to na opracowanie najlepszej z możliwych koncepcji. 2. Przygotowane przez Sampraus wnioski są dodatkowo poddane ocenie przez ekspertów 3. Pobieramy wynagrodzenie dopiero po pozytywnej formalnej ocenie wniosku (mniejsza część wynagrodzenia) oraz po uzyskaniu przez projekt dofinansowania (większa część wynagrodzenia)
Skąd pochodzą pieniądze w kasie Unii Europejskiej?
Środki w budżecie Unii Europejskiej pochodzą z trzech podstawowych źródeł. Są to między innymi: • cła pobierane od towarów importowanych z państw, które nie są członkami Unii Europejskiej (tzw. tradycyjne zasoby własne Unii), • dochód z VAT (czyli podatku od wartości dodanej) – jest to określony procent, który dane państwo ma zapłacić Unii od środków pochodzących z podatku VAT) • środki uzależnione od dochodu narodowego każdego z państw członkowskich (każde państwo płaci 0,73 proc. swojego Produktu Narodowego Brutto (PNB) do budżetu Unii. Jest to obecnie największe źródło środków finansowych Unii Europejskiej. PKB Polski na rok 2008 wyniosło 1.271,71 mln zł. Czyli bezpośrednio z Polski do kasy UE wpłynęło ponad 9 mld zł.